Buradasınız: Sendikamız Haber Arşivi DİYANET KANUNU KABUL EDİLDİ

DİYANET KANUNU KABUL EDİLDİ

e-Posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 7
ZayıfEn iyi 

 

 

01.07.2010 tarihinde görüşmeleri tamamlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Kanunu TBMM Genel Kurulunda 256 oyla kabul edildi.

Diyanet Çalışanlarına hayırlı uğurlu olsun.

  • 1.  Yasa ile Teşkilatın yapısı tamamen değiştiriliyor. Müsteşarlık seviyesine çıkarılan Başkanlıkta 7 tane Genel Müdürlük kuruluyor.
  • Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü,
  • Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü,
  •  Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü,
  •  Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü,
  • Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü,
  • İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü,
  • Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü.

2.  Başkanlık merkez teşkilatında Şube Müdürlükleri kaldırılıyor.

3. Başkanlık merkez teşkilatında Kariyer uzmanlıkları olarak bilinen Diyanet İşleri uzmanı ve Diyanet işleri uzman yardımcıları istihdam edilecek.

 4.  Vaizler uzman vaiz ve başvaiz, İmam-hatiplik  uzman imam-hatip ve başimam-hatip, müezzin-kayyımlık, müezzin-kayyım ve başmüezzin, Kur'an kursu öğreticisi, Kur'an kursu uzman öğreticisi ve Kuran kursu başöğreticisi olarak kariyer basamaklarına ayrılacak ve meslekte bu şekilde yükselme imkanı sağlanacak.

5. Başkanlık Üst Yönetimi Rekor seviyede zam alacak.

6. Din Hizmeti Sınıfında Çalışanlara (İmam hatip- Müezzin Kayyım-Kur'an Kursu Öğreticis)  özel hizmet Tazminatları 15 puan artırıldığı için 81 TL zam alacaklar.

7. Başkanlık Merkez ve Taşra Teşkilatında Genel İdare Sınıfında Çalışanlar 125 TL zam alacak.

8. Başkanlık Merkez ve Taşra Teşkilatında Sağlık Hizmetleri Sınıfında Çalışanlar 109 TL zam alacak.

9. Başkanlık Merkez ve Taşra Teşkilatında Teknik  İdare Sınıfında Çalışanlar 55 TL zam alacak.

10. Başkanlık Merkez ve Taşra Teşkilatında  Yardımcı Hizmetler Sınıfında Çalışanlar 158 TL zam alacak.

11. Kariyer basamaklarında ilerleyenlere ayrıca bir artş sağlanacaktır.

 12. İlahiyat Mezunlarının 1. derecedeki ek göstergeleri 3000 e çıkacak. Bu durumda olanlara yaklaşık 30 Tl  ayrıca zam gelecek

13. 30 Haziran 2010 tarihi itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında halen vekil imam-hatip veya müezzin-kayyım olarak görev yapanlar ile 3 Mayıs 2005'ten düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, taşra teşkilatında en az 4 ay süreyle vekil imam-hatip veya müezzin-kayyım olarak görev yapanlar, KPSS'den Başkanlığın belirleyeceği yeterli puanı almaları ve alanlarında yeterlilik belgesine sahip olmaları şartıyla bir defaya mahsus olmak üzere kadroya geçirilecek. Sayısı 4 bini geçmeyecek bu kişilerin yapılacak sınavda da başarılı olmaları gerekecek

14. Başkanlık merkez teşkilatında kadro karşılığı sözleşmeli statüde çalışacak  Başkanlık üst düzey yöneticileri ( ihdas edilen yeni unvanlarda dahil) kadro karşılığı sözleşmeli olacaktır. Daha önce dört olan ikramiye adedi altıya çıkarılmaktadır.

15. Öğretmenlere ödenmekte olan öğretim yılına hazırlık ödeneği fiilen eğitim görevliliği ve öğreticilik yapanlara da ( Eğitim görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticisi kadrosunda bulunanlara ) ödenecektir.

16. Ayrıca bu madde ile Başkanlık başmüfettiş, müfettiş ve müfettiş yardımcılarına en yüksek devlet memuru aylığının ( ek gösterge dahil ) % 200’ ünü geçmemek üzere ek ödeme yapılabilecektir.

Hükümetin her icraatını,hatta utanmasalar otobanları, bölünmüş yolları da biz yaptık diye sahiplenip Flaş, Flaş  diye kamuoyuna haber verenler; Diyanet İşleri Teşkilat Kanunuyla Diyanet Üst yönetiminin ve Hükümetin Din Görevlisine ve Diyanet çalışanlarına  reva gördüğü zam  ve iyileştirme diye lansa edilen çalışmalar karşısında yine karşınızda top gibi yuvarlanmaya devam edeceklerdir.

 

 

 

 

Yorumlar

avatar asiçocuk
+1
 
 
Alt kattakiler kuru soğana talim.
Terastakiler havyara devam.
Cuma 02 Temmuz 2010, 17:27
Gönderiyi Cevapla
İsim *
Email (Doğrulama & Cevaplar)
Kod   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Yorumu Gönder
Vazgeç
avatar Sitemkârlar
+1
 
 
Mevki ve makamlarına iltimasla gelenler, masraflarını geri alma derdine düşerler elbet bir gün!.. Başın öne eğilmesin aldırma gönül aldırma...
Pazar 04 Temmuz 2010, 20:49
Gönderiyi Cevapla
İsim *
Email (Doğrulama & Cevaplar)
Kod   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Yorumu Gönder
Vazgeç
İsim *
Email (Doğrulama & Cevaplar)
Kod   
Yorumu Gönder